Franču laikmetīgās mākslas izstāde Kramplauzis

2015. gada 14. septembris
Nav komentāru

11. septembrī UMMS Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas 6., 7. kursu audzēkņi apmeklēja Franču laikmetīgās mākslas izstāde Kramplauzis/Le Cambrioleur, un izstādi “Gaismaskoks. Jauno māksla”, kas bija apskatāmas izstāžu zālē Rīgas Mākslas telpa no 5. līdz 13. septembrim un piedalījās muzeja nodarbībā, lai labāk izprastu laikmetīgās mākslas vizuālās izteiksmes līdzekļus. 
Ar vairāk nekā 80 franču vai Francijā dzīvojošu autoru darbiem izstāde ir kļuvusi par līdz šim lielāko, Francijas laikmetīgās mākslas skati Latvijā. No dažādām privātkolekcijām, tai skaitā ADIAF rīkotās Marsela Dišāna mākslas balvas (Le Prix Marcel Duchamp) laureātu darbi, izstādes ekspozīcija hronoloģiski aptver visjaunāko periodu franču laikmetīgajā mākslā, sākot no 1998. gada līdz pat mūsdienām. Daži no tiem nule kā tikuši pāri darbnīcas slieksnim un tiks izrādīti pirmo reizi, piemēram, Sipriena Gaijāra (Cyprien Gaillard) darbs TBT (2015) un Tarika Kisvansona (Tarik Kiswanson) darbs Skrējēji (Runners, 2015). Citi izstādē pārstāvētie mākslinieki jau iemantojuši zināmu ievērību Francijā.

Raksturojot ekspozīciju, izstādes projekta vadītāja Inga Šteimane teic: „Slidinoties jēdziena „komisārs” – franču valodas ekvivalents vārdam „kurators” – semantiskajos līkločos, izstādes kurators Gēls Šarbo piedāvā uzticēt viņam uzkrauto atbildību kādam iedomātam dubultniekam – kramplauzim, kas būtu tiešs pretstats policijas komisāram, un varētu patiesi satraukt kolekcionārus”. Savukārt, izstādes kurators Gēls Šarbo piebilst: „Lielākajai daļai kolekcionāru, kuru darbus „Kramplauzis” nozadzis, bijusi ārkārtīgi strukturēta vīzija attiecībā uz savu laikmetīgās mākslas kaislību, un it visi no viņiem, iegādājoties darbus, domā par to, kādu ietekmi un rezonansi jaunais pirkums atstās uz viņu kolekciju kopumā”.

Izstādē apkopoti 56 mākslinieku darbi un, ja neskaita performances mākslu, tajā būs pārstāvēti visi izteiksmes veidi – no retajām Filipa Pero (Phillipe Perrot) gleznām līdz pat Neila Belufa (Neil Beloufa) video. „Atspoguļojot dziļo konfrontāciju starp dažādajiem mājokļiem, no kuriem darbi nozagti, izstāde spēlējas ar pretstatiem, mājieniem un sadursmēm, kas skatītājiem, cerams, atklāj skaistus mirkļus un negaidītus pavērsienus,” izstādi komentē kurators Gēls Šarbo.

Izstādes projekts veidots Mūsdienu kultūras foruma Baltā nakts 2015 ietvaros.

[augšup]

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *