Alvila Altmaņa autorkoncerts “Dzīves tango”

2015. gada 15. februāris
Nav komentāru

Piektdien,13. februārī komponists Alvils Altmanis aicināja visus uz savu autorkoncertu “Dzīves tango”

Vēl klusībā dungojot pie sevis “atnes man dzeltenas rozes” ļauju sev atgriezties piektdienas vakara koncertā, kurš bija bagāts ne tikai ar dažādu noskaņu mūziku, bet arī profesionālu mūziķu buķeti.

Komponists un Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas klarnetes un saksofona spēles skolotājs Alvils Altmanis jau pagājušās vasaras izskaņā iecerēja šo koncertu. Mainoties gadalaikiem, mainījās arī koncerta saturs, dalībnieku sastāvs un nosaukums. No komponista sākotnējās ieceres – koncerta dalībnieki tikai skolas audzēkņi, pedagogi un Stopiņu novada sieviešu un jauktais koris, pēdējā mēneša laikā – bija palicis pavisam maz. Komponista domas un idejas mainījās ne tikai pa dienām, bet arī naktīm. Pilnīgi noteikti Alvils zināja, ka viņš pats šajā koncertā nemuzicēs, “es paskatīšos visu no malas” – tā teica viņš. Zinu, ka Alvilam ļoti patīk muzicēt un klausītājiem vienmēr ir patīkami klausīties viņa profesionālo spēli, tomēr bija grūti viņu pierunāt, līdz pēdējā brīdī, tikai divas nedēļas pirms koncerta, viņš piekrita. Gluži vienkārši, citas iespējas nebija.

Savu autorvakaru “Dzīves tango” komponists Alvils Altmanis vadīja pats, jo kurš gan labāk var pastāstīt par savu mūziku un atrast patiesākos vārdus uz klausītāju sirdīm. Tikai pats komponists vislabāk zin, kādus jautājumus uzdot uzaicinātajiem mūziķiem un ko no savas daiļrades lūgt viņiem atskaņot, ne par velti koncerta afišā bija rakstīts “ielūdz komponists Alvils Altmanis”.

”Koncerta dalībnieki – draugi, kolēģi, audzēkņi, pašdarbības kolektīvi”, lasot šos vārdus afišā diez vai kāds varēja iedomāties, ka koncertā muzicēs tik daudz augsta līmeņa profesionāli mūziķi. Daudzi no viņiem savulaik skolojušies instrumenta spēles meistarībā pie skolotāja Alvila Altmaņa – pūtēju orķestra “Rīga” mūziķis, vairāku starptautisku konkursu laureāts, labākais Latvijas profesionālais saksofonists Oskars Petrauskis, Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra diriģenta asistents, vairāku starptautisku konkursu laureāts, orķestra “Sinfonietta Rīga” mūziķis, klarnetists Guntis Kuzma. Arī komponista dēls, klarnetists Edmunds Altmanis, kas šobrīd dzīvo un strādā Igaunijā, ir Igaunijas Nacionālās operas un Tallinas kamerorķestra mūziķis, pedagogs, pirmās zināšanas klarnetes spēlē apguva pie sava tēta. Koncertā muzicēja arī audzēkņi, kas šobrīd izvēlējušies savu ceļu saistīt ar profesionālo mūziku – klarnetisti Madara Ozoliņa un Jānis Igaunis, kā arī kolēģa un drauga Haralda Bārzdiņa meita Ance Bārzdiņa. Alvils Altmanis klavierēm solo šobrīd ir uzrakstījis tikai divus skaņdarbus, kurus abus varēja dzirdēt koncertā. Vienu no viņiem atskaņoja komponista skolotājs profesors Jānis Matulis, bet otru – mūsu vislabākā un neaizstājamā Inga Sarkane. Alvils Altmanis daudz rakstījis pūšaminstrumentiem gan solo, gan orķestrim. Brāļu Jurjānu biedrības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Jauģietis koncertā mums pastāstīja, ka viņš uzticas komponistam Alvilam Altmanim, tāpēc tik bieži lūdz biedrības rīkotajiem konkursiem sakomponēt obligātos skaņdarbus, tā veicinot latviešu komponistu mūzikas popularizēšanu. Mums bija iespēja klausīties skaņdarbus, kas speciāli rakstīti dažādiem konkursiem – solo flautai un klavierēm klausījāmies divus skaņdarbus, ko atskaņoja mūsu skolas idejām bagātā flautas spēles skolotāja Daina Treimane, pie klavierēm Inga Sarkane un audzēkne Inta Paula Briņķe, pie klavierēm Barbara Petkēviča, solo fagotam un klavierēm atskaņoja komponista ilggadējs kolēģis Latvijas Nacionālajā Simfoniskajā orķestrī Andris Arnicāns, pie klavierēm Mārtiņš Zilberts, solo flīģeļhornam un klavierēm, kas rakstīts komponistam tuvā džeza valša stilā, atskaņoja Normunds Piesis un Madars Kalniņš, kā arī solo saksofonam un klavierēm, ko atskaņoja Oskars Petrauskis un Mārtiņš Zilberts.

Koncertā daudz skanēja komponista tuvākais instruments – klarnete. “Tas ir mans instruments, rakstot klarnetei, jūtos kā zivs ūdenī”, tā saka Alvils. Daudzus gadus Alvils Altmanis bija Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra mūziķis, klarnetists. Koncertā Edmunds Altmanis un Guntis Kuzma atskaņoja skaņdarbu divām klarnetēm, bet pats komponists, gatavojoties koncertam, jokodams teica “spēlēs abi mani dēli”.

Komponistam daudzu gadu garumā izveidojusies sadarbība ar ansambli “Rūta” – vadītāja Biruta Deruma, Vita Paulāne, Inese Sudrabiņa, Vita Pinne. Laikam jau pirms 20 gadiem meiteņu balsis tā savaldzinājušas Alvilu, ka vēl šodien viņam labpatīk klausīties savu dziesmu aranžijas “Rūtas” atskaņojumā. Komponistam ir ļoti viegli sadarboties ar dziedošajām koklētājām, jo galvenais ir “iedot melodiju un harmoniju”, pārējo meitenes izdara pašas.

Alvils Altmanis savu komponista karjeru sācis pavisam nejauši, kad vajadzējis saviem bērniem mācīt kādu dziesmiņu. “Tā arī viss sākās, ar bērnu dziesmām”, teic komponists. Šobrīd komponists palaidis dzīvē jau septīto dziesmu krājumu bērniem. Arī autorkoncerts sākās tieši ar bērnu dziesmām, ko atskaņoja skolas jaunāko klašu vokālais ansamblis, skolotāja Biruta Deruma. Pats par sevi saprotams, ka bērniem vislabāk patika “Dziesma par konfeškoku”, jo katrs no viņiem gribētu šādu koku personīgajā īpašumā, sliktākajā gadījumā vismaz desmit skolas pagalmā.

Gatavojoties mūsu skolas skolotāja Alvila Altmaņa autorkoncertam, ar skolas audzēkņiem daudz runājām par komponista dzīvi un daiļradi. Protams, arī bērniem bija iespēja izteikties par komponistu: “Komponists ar spēcīgu raksturu un plašu izdomu. Ļoti interesants cilvēks, bet ne sliktā nozīmē. Viņa teikto parasts cilvēks varētu nesaprast, viņš izsakās ļoti dziļi un patiesi. Skolotāja teikto ir grūti nocitēt, to var tikai saprast, un tas tevi aizrauj, kad viņš kaut ko saka, visi uzmanīgi klausās, un tas ir interesanti. Viņam ir labas dotības mūzikā. Viņa mūzika ir individuāla un skanīga. Alvils Altmanis ir ļoti spēcīgs latviešu komponists. Stingrs skolotājs, kurš ir nopietns, bet ar labu humora izjūtu un daudz runā. Sacer labas dziesmas, arī skolas himnu.” Skolas audzēkņi arī apsprieda kādās vēl profesijās varētu darboties Alvils Altmanis: ”Ārsts, bibliotekārs, direktors, mūzikas kritiķis, rakstnieks, advokāts, pavārs, policists, profesors, deputāts.” Bērni arī centās iedrošināt komponistu uzrakstīt mūziku šādiem instrumentiem – bungām, arfai, akordeonam un vargānam. Pats komponists gan atzīst, ka viņam noteikti vēl jāuzraksta skaņdarbs trombonam.

Alvils Altmanis ļoti bieži piemin, ka Ulbrokas Mūzikas un mākslas skola ir vieta, kur viņš strādā visilgāk, uzreiz pēc simfoniskā orķestra. Viņš ir ļoti pateicīgs Vitai Paulānei, kad 2000. gadā viņa uzaicināja strādāt par skolotāju viņas vadītajā skolā. Komponists Stopiņu novadā jūtas kā mājās, jo te dzīvo viņa meita un mazdēliņš Ričiņš, te notiek viņa pedagoģiskais darbs, te ir ļoti labi kolēģi, ar kuriem kopā var radoši darboties, muzicēt, un galvenais, te novērtē viņa darbu. Par augsto darba novērtējumu viņš īpaši pateicīgs Stopiņu novada Domei.

Komponists Alvils Altmanis ar savām kompozīcijām piedalījies daudzos valsts un starptautiskos konkursos, viņa skaņdarbi ir ieguvuši ļoti augstus novērtējumus. Vienu no prēmētajām sieviešu kora dziesmām dzirdējām arī autorkoncertā, ko atskaņoja Stopiņu novada sieviešu koris “Madara”, diriģente Zane Kažēna, kormeistare Kristīne Zolotorenko. Arī jauktais koris “Ulbroka”, diriģents Eduards Fiskovičs, kormeistars Vitālijs Stankevičs, piedalījās koncertā un izdziedāja komponista dziesmas. Komponistam ļoti patika abu koru sniegums, cerams, ka tas tuvākajā laikā dos iedvesmu uzrakstīt vēl kādu kora dziesmu mūsu koriem.

Šobrīd Alvils Altmanis spēlē saksofonu un klarneti džeza orķestrī “Mirāža”. Un nav jābrīnās, ka kolēģi no “Mirāžas” – vadītājs Lauris Amantovs, Raivo Stašāns, Normunds Piesis, Madars Kalniņš, Andris Grunte, Raimonds Kalniņš – piedalījās arī autorkoncertā. Koncertā “Mirāžas” ansamblim bija iespēja atskaņot komponista jaundarbu “Es gribu tev patikt”, kur klavieru solo atskaņoja Madars Kalniņš.

Tango. Savā autorvakarā komponists Alvils Altmanis atklāja, ka viņš nedejo tango, bet kā mūzikas žanrs, ir viņam tuvs un uzrunā. Par to mēs varējām pārliecināties paši, koncertā skanēja vairāki tango – solo saksofonam un klavierēm, ko atskaņoja mūsu skolas audzēkne Kitija Koroševska, pie klavierēm Barbara Petkēviča, solo mežragam un klavierēm atskaņoja Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas audzēknis Reinis Sprūde, pie klavierēm Inese Ramāne un koncerta kulminācijā dziesma “Dzeltenās rozes” ar komponista tēta Valentīna Altmaņa vārdiem, ko atskaņoja jauktais koris “Ulbroka” un džeza orķestris “Mirāža”. Tā visi kopā mēs ieklausījāmies komponista dzīves tango… Atnes man dzeltenas rozes!

Alvils Altmanis ir ražīgs komponists, un viņš nevar sūdzēties par pirmatskaņojuma trūkumu, arī šobrīd viņam ir pasūtināti daudz skaņdarbu gan solo instrumentiem, gan orķestriem. Marta beigās notiks otrais komponista Alvila Altmaņa dziesmu dziedāšanas konkurss “Ulbrokas vālodzīte”. Tāds iesācies komponista jubilejas gads. Lai skanīgs un ražīgs!

Vita Pinne
Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas direktore

FOTO galerija

[augšup]

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *