Vasaras radošā nometne VISS PA VIĻŅIEM

2015. gada 5. augusts
Nav komentāru

Šogad Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas vasaras radošā nometne tapa pateicoties Latvijas vides aizsardzības fonda projektam “Atbildīgs dzīvesveids” un Stopiņu novada domes atbalstam. Nometne norisinājās Jūrkalnē, Ventspils novadā no 27.jūlija līdz 2.augustam un tajā piedalījās 38 dalībnieki.

 “Dzīves jēga ir būt daļai no visa, kas pastāv. Tas, ka tu esi dzīvs, tevi saista ar visu pārējo dzīvo,” stāsta viens no redzamākajiem Austrālijas pamatiedzīvotāju kultūras pārstāvjiem Bobs Randals.

 Nometnes koncepcija – veidot dalībniekos izpratni par vidi, kā sistēmu kopumu, kas mijiedarbojas un ietekmē viena otru. Baltijas jūras piekraste, sevišķi Jūrkalne, ir vieta, kur mijiedarbības procesi starp atmosfēru, litosfēru, hidrosfēru kā arī biosfēru un antroposfēru, veidojot jūras krasta līniju, notiek joprojām un ir acīmredzami, kā nometnes norises vieta izvēlēta tieši Jūrkalne.

Tā kā nometnes organizators ir Ulbrokas Mūzikas un mākslas skola un dalībnieki – tās audzēkņi, svarīgi veidot izpratni par to, ka fizikālie procesi, kas nosaka cilvēka radošo darbību – krāsu redze, skaņa, ir balstīti uz tiem pašiem procesiem, kas notiek dabā un, ikviena cilvēka darbība mijiedarbojas ar dabas procesiem.

Katra diena nometnē tika veltīta noteiktai tēmai, kas nosaka un veido procesus dabā. Savukārt radošajām izpausmēm smēlāmies iedvesmu no Austrālijas aborigēnu mākslas un mūzikas, kas tapusi un joprojām top ciešā saistībā ar apkārtējo vidi. Bez tam fizikas eksperimentu laboratorijā nometnes dalībniekiem bija iespēja izprast fizikālos procesus, kas ir pamatā gaismas, skaņas un ūdens viļņiem, kā arī uzzināt vēl daudz ko citu par gaismas un skaņas īpašībām.

Pirmā diena tika veltīta biosfērai. Šīs dienas uzdevums bija iepazīt Jūrkalnes biosfēras daudzveidību, uzzināt un izprast, kāpēc tās saglabāšana ir svarīga. Doties dabā, pētīt, atpazīt pēc augu un dzīvnieku enciklopēdijām augus un dzīvniekus Jūrkalnes piejūras pļavās. Veidot detalizētus precīzus augu zīmējumus. Veikt pierakstus savās skiču burtnīcās.

Fizikas eksperimentu laboratorijā uzzināt un pašiem veikt eksperimentus: kāpēc mēs redzam pasauli tādu, kā mēs to redzam. Kāpēc redzam krāsainus augus, kukaiņus utt. Kas ir gaismas viļņi.

Nākamā diena – litosfēra. Uzdevums uzzināt kādi zemes ieži sastopami Jūrkalnes piekrastes zonā, kādas ir to īpašības. Doties pārgājienā gar jūras krastu, pētot atskalotos iežus, salasot un atpazīstot dažādu iežu paraugus. Fizikas eksperimentu laboratorijā uzzināt un pašiem veikt eksperimentus par vielu optiskajām īpašībām, gaismas atstarošanu, polarizāciju, luminiscensi. Izprast kāpēc no dažādiem iežiem un vielām var iegūt dažādas krāsas.

Vēl viena diena – hidrosfēra. Uzdevums uzzināt un izprast, kāpēc notiek jūras krasta erozija, kāda ir augu valsts un zemes iežu loma šai procesā. Ar fizikas eksperimentu palīdzību uzzināt kā jūrā veidojas viļņi, kas ir stāvviļņi un kas jūras viļņiem kopīgs ar skaņas viļņiem.

Un visbeidzot – antroposfēra. Uzdevums uzzināt un izprast, vai un kā tieši mēs varam un kad mums vajadzētu iejaukties dabā notiekošajos procesos. Uzzināt par jūras krasta līnijas saglabāšanas lielākajiem apdraudējumiem un katra indivīda iespējām piedalīties bioloģiskas daudzveidības ekosistēmu saglabāšanā un aizsardzībā.

Piedzīvoto, uzzināto, redzēto un izjusto nometnes dalībnieki atspoguļoja gleznojot jukurrpas – Austrālijas aborigēnu gleznojumi, kuros ar zīmju un simbolu palīdzību tiek atainota, gan konkrētās vietas karte, gan tajā notikušie reālie notikumi, gan emocijas, sajūtas – visa vizuāli neredzamā pasaule. Gleznošana notika uz caurspīdīgām plastikāta loksnēm, un šie gleznojumi pēc tam tika projicēti uz ekrāna, tā novērojot krāsu jaukšanos un mijiedarbību.

Katrs nometnes dalībnieks izveidoja arī savu mūzikas instrumentu – didžeridū – Austrālijas aborigēnu tradicionālais pūšaminstruments. Mācījās no tā izvilināt skaņas, izprotot, kā skaņas viļņi darbojas dažādos mūzikas instrumentos. Papildinot didžeridū skanējumu ar dažādām perkusijām un balsi tika veidots kopīgs muzikāls priekšnesums nometnes noslēguma pasākumam.

Visas nometnes laikā dalībnieki pagatavoja katrs savu sietspiedes tehnikā apdrukātu krekliņu, izmantojot augu zīmējumus, kas tapuši Jūrkalnes pļavās.

Bija iespēja arī noklausīties vairākas lekcijas par astronomiju, pat to, kas redzams debesīs – astronomiskās parādības, kā arī par pasauli, kurā dzīvojam – Visumu un mūsu atrašanās vietu tajā.

Dažas nometnes dalībnieku atziņas:

“Arī mēs esam viena no sugām, kas var izmirt, tāpat kā bites, kas iznēsā ziedputekšņus un pasargā tūkstošiem citu sugu no izmiršanas.”

“Es domāju, ka būtu lielāks atbalsts dabas aizsardzībai, tad arī izdotos samazināt piesārņojumu un sugu izmiršanu. Man šķiet, ka jāsāk ar takām un jāšķiro atkritumi, vienalga cik laika tas aizņem. Visiem cilvēkiem vajadzētu ziedot 5% no savas algas dabas aizsardzībai.”

Liels paldies visiem nometnes dalībniekiem, pedagogiem un lektoriem par kopā piedzīvoto! To ne vienmēr var izteikt vārdos, bet tas paliek mūsos un veido mūs, cerams, par labākiem cilvēkiem, kas apzinās savu unikālo vietu pasaulē.

FOTO galerija

Santa Podgaiska
Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas
nometnes “VISS PA VIĻŅIEM” vadītāja.

[augšup]

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *